Úvodní  >  Autoři  >  Lukáš Houška

Autor: Lukáš Houška

O autorovi

Lukáš Houška

Narodil se v roce 1989 v Plzni. Vystudoval střední průmyslovou školu a následně nastoupil na Západočeskou univerzitu, kde studoval České dějiny, přičemž se zaměřil na dějiny Československé kosmonautiky, které se staly i tématem jeho bakalářské práce. Dlouhodobě se věnuje popularizaci kosmonautiky a to zejména jako správce sociálních sítí portálu kosmonautix.cz. Zde píše třeba i každotýdenní souhrny událostí z oblasti kosmonautky v kosmotýdeníku. Od roku 2014 pracuje v plzeňském planetáriu, kde se taktéž věnuje převážně popularizaci kosmonautiky. Krom toho je aktivní v oblasti kultury a od roku 2011 je předsedou plzeňského občanského sdružení PCFU.



29.07.2022 Upravený plán návratu vzorků z Marsu: s Perseverance a dvěma helikoptérami

(přečteno 3 184x)



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »