Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Bizarní výtvory eroze na Marsu

Bizarní výtvory eroze na Marsu

Marsovská Eifflevka ořez Autor: NASA/JPL-Caltech
Marsovská Eifflevka ořez
Autor: NASA/JPL-Caltech
Často se setkávám se zajímavými a obvykle i vtipnými narážkami na vzhled kamenů v okolí vozítek Curiosity nebo Opportunity na povrchu Marsu. Občas už to tak úsměvné není, když v tom někdo opravdu vidí výtvory mimozemšťanů, ale pokud to máme brát jako zajímavost a odlehčení, pak stojí za to se porozhlédnout.

Předně bychom si měli ujasnit, že vše, co zde uvidíte, je pouze produktem větrné eroze v mrazové pustině na Marsu. O tom, že příroda dokáže i na Zemi vykouzlit nejrůznější prapodivné tvary, jistě nemusím přesvědčovat nikoho, kdo se často dívá po krajině. Dobře je však vliv lidské mysli patrný při pohledu na tvary ve skalním městě. A odtud je vlastně jen krůček k tomu vidět totéž i na Marsu.

sol 604 kamenný erodovaný plát Autor: NASA/JPL-Caltech
sol 604 kamenný erodovaný plát
Autor: NASA/JPL-Caltech
Jistě, ne vždy musí jít o úsměvný a na první pohled jakoby mimozemský nebo spíše mimomarsovský útvar. Stačí si vzpomenout na obyčejný plochý kámen z nedávného článku tvarovaný jakoby do podoby australského kontinentu. Ovšem když si člověk prohlíží další kameny v okolí Curiosity, nepřestává se divit. Například z 604. solu (dne na Marsu od přistání) poslalo vozítko opravdu zajímavé záběry. Vpravo vidíte erodovaný kámen, který doslova visí v prázdnotě, jen se lehounce opřít a už by spadl. Jak dlouho tam asi takto visí?

sol 604 kamenná Eifellova věž na Marsu Autor: NASA/JPL-Caltech
sol 604 kamenná Eifellova věž na Marsu
Autor: NASA/JPL-Caltech
Z oblasti kuriozit a humoru jsou i další obrázky z téhož 604. solu. Jak je vidět na výřezu v úvodu článku nebo vlevo na celém snímku kamery s ohniskem 34 mm, jeden kámen byl dokonale vytvarován a zrovna i nasvícen, že nápadně připomíná symbol Paříže. Kdopak si asi tento suvenýr na Marsu zapomněl?

Kamenná kniha v kráteru Gale na Marsu Autor: NASA/JPL-Caltech
Kamenná kniha v kráteru Gale na Marsu
Autor: NASA/JPL-Caltech
Výše uvedené obrázky byly tou pověstnou poslední kapkou, která mě donutila se s vámi o tyto obrázky podělit. Není to tak dlouho, co Curiosity vyfotografovala jakéhosi kamenného mimozemšťánka a nedlouho poté – v solu 538 – vyfotografovala nefalšovanou zkamenělou knihu. Vrstevnaté horniny v oblasti Kimberley jsou opravdovou knihovnou do minulosti Marsu. Ovšem když už tu máme knihu, kde jsou zbytky knihovny? Pozorný fanoušek je brzy našel a pro nás i vyznačil.

Pro vaši lepší představu a orientaci, stále se nacházíme v oblasti nazvané Kimberley, konkrétně nyní u kopečku Remarkable, který můžete vidět na nádherném snímku zpracovaném z dat NASA Damiou Bouicem.


Sol 603 „postcard panorama“, Mount Remarkable, kráter Gale, Mars. NASA/JPL-Caltech/MSSS/Damia Bouic

Zdroje a doporučujeme:

[1] Curiosity zastavila u „Austrálie“
[2] Unmannedspaceflight fórum
[3] Damia Bouic, blog




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »