Záznam online přenosu startu lodi Sojuz TMA-09M + multimédia
Dva zkušení kosmičtí veteráni z Ruska a USA a italský testovací pilot - tahle parta vstoupila v úterý 28. května 2013 kolem 20:00 našeho času do lodi Sojuz, která i s nimi předvedla nádherný noční start z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve 22:31:24 SELČ. Během pětiměsíčního pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici na ně čeká nabité období plné vědeckých projektů, kosmických vycházek a příletů různých plavidel. Náš přenos zde začal ve 21:45.
Během přípravy stanice na přílet lodi se vyskytly potíže, když se nedařilo jeden již dříve "problémový" solární panel zajistit v pozici, která jej měla chránit před výpary z trysek Sojuzu, nicméně po opakovaných pokusech se úspěch nakonec dostavil. (Video: NASA)
22:52 Sojuz je bezpečně na orbitě, stanice pár tisíc kilometrů před ním. Držíme palce při ranní stykovce (TV NASA od 03:30). Dle slov komentátora TV NASA všechny systémy Sojuzu pracují velice dobře, během startu šlo všechno přesně podle plánu. S tímto uspokojivým tvrzením končíme náš přenos a děkujeme za pozornost.
22:45 Pokud by se v prvních asi čtyřech hodinách letu, kdy se uskutečňují zrychlovací manévry, vyskytly potíže, posádka může přejít na tradiční dvoudenní rendezvous profil s připojením ke stanici ve čtvrtek večer. Zatím však všechny systémy Sojuzu šlapou jako hodinky.
22:43 Jak jsme se již zmiňovali, "stykovka" Sojuzu a stanice je stanovena na 04:16 ráno SELČ, otevření poklopů do stanice bude následovat v 05:55.
22:42 Posádka uvnitř Sojuzu se usmívá, všechny vyklopené antény a solární panely fungují dobře.
22:41 V éteru zaznělo potvrzení vyklopení solárních panelů a antén lodi Sojuz. Tím je završen úspěšný start tří astronautů. Řízení mise přebírá od Bajkonuru řídící středisko Koroljov u Moskvy, s volacím znakem "Moskva".
22:40 V čase asi 8:45 po startu došlo k vypnutí vrchního stupně rakety Sojuz a k úspěšné separaci lodi! Ta je na výchozí oběžné dráze a míří k setkání se stanicí ISS za necelých šest hodin. Vyhořelý raketový stupeň provádí úhybný manévr vypouštěním zbytků kyslíku z nádrží, za pár dní shoří v atmosféře.
22:38 Rychlost 7,5 minuty po startu činí 6 km/s. Motor třetího stupně pracuje bezvadně.
22:36 Ve výšce 170 kilometrů se zážeh vrchního stupně stal impulsem k odhození spodního, který zakončí svou misi dopadem do neobydlené kazašské stepi. Raketu pohání motor vrchního stupně.
22:34 V čase 2:40 po startu se od rakety oddělil aerodynamický kryt lodi Sojuz. Let probíhá normálně.
22:33 Velmi krátce po odhození záchranné věže (loď už má dostatečnou rychlost pro vlastní separaci od nosiče v případě nouze, věž má navíc "obtěžující"
hmotnost) došlo také na odhození
čtyř postranních motorů prvního stupně (1:58 po startu). Raketu vstříc orbitě nadále pohání prostřední motor spodního stupně, zažehnutý společně se čtyřmi odhozenými již před startem.
Coby palivo všechny motory rakety Sojuz spalují leteckou naftu kerosin a tekutý kyslík o teplotě kolem -180 °C.
Rychlost momentálně činí 1500 m/s.
22:32 Oblast nejvyššího aerodynamického namáhání a rychlost zvuku ve vzduchu překonána, minutu a deset vteřin po startu se raketa pohybuje rychlostí asi půl kilometru za vteřinu.
22:31 Široko daleko viditelným nočním startem v půl třetí ráno místního času v kazašské stepi začala mise pro novou posádku ISS.
22:30 Raketa je nyní napájena vlastními bateriemi, po odklopení posledních dvou ramen startovací rampy a zážehu motorů spodního stupně (T-8 sekund) přijde na řadu start. Už jen minuta.
22:29 Doplňování dusíku a tekutého kyslíku do rakety bylo zastaveno, za dvě minuty letíme!
22:28 Do spalovacích komor spodního stupně rakety proudí plynný dusík, přípravy pokračují. Brzy se stejného tlakování dočkají i palivové nádrže. Letová kontrola Bajkonur hlásí čistý letový prostor a připravenou raketu.
22:26 Pět minut do startu. V těchto okamžicích přebírají palubní počítače rakety řízení jejích systémů, posádka Sojuzu zavírá přilby a startovní kód je zadán do systému v řídícím středisku startu na Bajkonuru. Všechny systémy jsou připraveny ke startu.
22:25 V čase T-6:15 nalezneme v letovém plánu přípravu startovního příkazu v řídícím středisku na Bajkonuru a spuštění automatického programu finálních
předstartovních operací. Posádka je v rukou počítače, nicméně je samozřejmě možné zasáhnout, i když sám software je připravený na možné stavy nouze.
Záběry z nitra kabiny odhalují, že Jurčichinovým talismanem nebude pouze onen plyšový pes ale celá skupinka plyšáků, zahrnující dárky od jeho dcer.
22:22 Probíhá aktivace telemetrických systémů nosiče, které budou během startu přenášet na Zemi real-time data o průběhu letu.
22:21 Gyroskopy nosné rakety byly právě aktivovány a odemčeny, posádka provádí aktivaci palubních nahrávacích zařízení pro zaznamenání důležitých dat o průběhu startu. Deset minut a letíme! Teplota na kosmodromu přesahuje 20 °C, počasí ideální.
22:19 Kalibrace navigačního systému rakety a kontrola jejích baterií by měly být hotovy.
22:16 Čtvrt hodiny pobytu na planetě Zemi pro trojici kosmonautů, která dokončuje zkoušky těsnosti svých skafandrů Sokol.
22:12 Posádku dnes vynese na nízkou oběžnou dráhu raketa Sojuz-FG. Jde o modernizovanou verzi Sojuzu-U, který dnes vynáší na orbit třeba lodě Progress. Nosiče
Sojuz jako takové jsou členy raketového rodu R-7 a mají na kontě již kolem 1800 startů jak s všelijakými družicemi, tak s pilotovanými loděmi. Tradiční nosič Sojuz
je považován za třístupňový, byť první stupeň je tvořen jen čtyřmi pomocnými motory, seřazenými kolem stupně druhého,
ve všech stupních jsou využívány coby pohonné látky letecká nafta kerosin a kryogenní tekutý kyslík.
Raketa Sojuz-FG, jak ji vidíme na záběrech TV NASA, je vysoká 49,5 metru a váží kolem 305 tun.
Ještě dodejme, že dnešní start proběhne na stejné startovací rampě, kterou před lety využil Jurij Gagarin.
22:10 TV NASA zaplňuje čas, zbývající do startu, reprízováním předstartovních aktivit posádky během dneška.
22:05 Podruhé v historii programu ISS pilotovaná loď Sojuz stanici dožene ani ne šest hodin po startu, stejně jako předchozí expedice, vypuštěná koncem března.
Stanice ISS v rámci méně častého startovacího okna přeletí Bajkonur jen pár minut před startem a Sojuz provede v prvních hodinách po startu sérii zážehů motorů, která
jej zrychlí a on stanici poměrně brzy dožene (v okamžiku jeho startu se bude stanice pohybovat nad jižním Ruskem poblíž mongolských hranic).
Jeho připojení na modul Rassvět na spodní části ruského segmentu stanice je v plánu zítra v 04:16 našeho času.
Jak vidno, zrychlené rendezvous se začíná prosazovat i u pilotovaných lodí, přestože jde o veliký "záhul" pro posádku, která tráví skoro deset hodin (od předstartovních
příprav až po spojení se stanicí) plných práce ve skafandrech, připoutaná v křeslech lodi, a její pracovní den má přes dvacet hodin.
22:01 Od startu nás dělí půl hodiny, personál kosmodromu provádí aktivaci záchranné věže na špici rakety nad lodí Sojuz. Astronauté v programu raketoplánů měli
různé únikové cesty pro stav nouze: rychlovýtah do bunkru pod rampou, lanovku z vrcholku rampy do bezpečné vzdálenosti, pro dobu po startu individuální padáky.
U Sojuzu je v této chvíli již jen (např. pro ohrožení posádky explozí rakety) jedna cesta: zážeh záchranné věže a dopravení modulu s kosmonauty do bezpečné vzdálenosti
a přistání na padáku daleko od explodujícího nosiče.
Pokud by například došlo k upotřebení tohoto systému ještě před startem, věž by odpálila loď s kosmonauty do výšky minimálně 850 metrů s přetížením až 10 G.
21:58 Dle plánu předstartovního "countdownu" se nyní od rakety odklápějí do téměř vodorovné polohy pro start dvě velké obslužné věže startovací rampy. Tyto krásně vyniknou na titulní fotografii tohoto článku, kde jsou zachyceny před uzavřením kolem nosiče po jeho převozu na rampu v neděli 26. května. Svého času sloužily hlavně technikům při testech a přípravách rakety.
21:55 Živé záběry zevnitř Sojuzu ukazují veselou, mávající posádku a plyšového psa, zavěšeného ze stropu. Jde o tzv. indikátor stavu beztíže, patří veliteli Jurčichinovi, kterému jej daroval před více než 30 lety pro štěstí jeho středoškolský profesor.
21:51 Posádka dokončuje poslední prověrky systémů návratového modulu, ve kterém je usazena, a přesměrovává svoji pozornost k ověření, že jim ze skafandrů neuniká vzduch. Sakafandry jim před cestou na startovací rampu pečlivě oblékají zkušení technici, astronauti si je však po cestě na rampu zase zpravidla rozepínají a pro štěstí močí na zadní kolo autobusu, tradici odstartoval Jurij Gagarin, na kterého cestou na start došla potřeba.
21:48 Prostřední křeslo velitele Sojuzu okupuje ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin, vydávající se dnes do vesmíru již počtvrté. V roce 2002 se svezl s
Američany raketoplánem na 10 dní na ISS, v letech 2007 a 2010 zde absolvoval dvě dlouhodobé mise. Po jeho levici jako palubní inženýr (něco jako kopilot) usedl italský
astronaut Luca Parmitano, reprezentující ESA, letící však v rámci americké kvóty (ESA získala od NASA místa na raketoplánech a Sojuzech výměnou za hardware pro
ISS), jde o kosmického nováčka, který má nicméně asi dva tisíce nalétaných hodin uvnitř zemské atmosféry.
Třetím do party je letová inženýrka v pravém křesle, americká astronautka Karen Nybergová, která už ISS navštívila v rámci mise
raketoplánu Discovery v červnu 2008 a strávila na její palubě více než týden. Na svůj Twitter dnes odpoledne našeho času napsala: "Je čas jít! Děkuji všem, co mi
drží palce a zajímají se, co dělají národy ve vesmíru. Ozvu se z oběžné dráhy!"
Trojice, která bude dnes vypuštěna, na stanici doplní 36. dlouhodobou posádku zase na šest osob.
21:47 V době platnosti našeho letního času je na Bajkonuru o čtyři hodiny více, start, stanovený na 22:31:24 SELČ, tedy připadá de facto na zítřek v 02:31 místního času v středoasijské stepi.
21:45 Vítáme všechny příznivce lehkého adrenalinu, spojeného s živým sledováním vesmírných misí. Nosná raketa Sojuz-FG je natankovaná a připravená letět, posádka je usazena a připoutána v křeslech v prostředním modulu lodi Sojuz, počasí na Bajkonuru je uprostřed zdejší noci pro start velmi dobré. Do startu zbývá tři čtvrtě hodiny.
Další přenosy startu:
- Přenos TV NASA; začátek ve 21:30 + reprízy předstartovních příprav posádky
- Přenos TV ESA; začátek taktéž 21:30
- Přenos organizace Tsenki v ruském jazyce; běží od 18:30
- Mission Status Center na Spaceflightnow.com