Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západně od Velké rudé skvrny

Uznání: The Galileo Project, NASA

Na tomto snímku zkonstruovaném z údajů zaznamenaných sondou Galileo je zvýrazněna turbulentní oblast západně od jupiterovi Velké rudé skvrny. V barvách snímku je zakódována výška a tloušťka mraků: bílé mraky jsou vysoké a tlusté, světle modré jsou vysoké a tenké a červenavé mraky jsou nízko. Okraj samotné Rudé skvrny se zde jeví modře (dole vpravo) a zabírá asi 10000 kilometrů podél zakřiveného okraje planety (sever je nahoře). Západní větry se odchylují na sever cirkulací Velké rudé skvrny a kolidují s východními větry ve vyšších výškách a vytvářejí obloučkovité, turbulentní struktury. Největší víry kolem severozápadního okraje Rudé skvrny jsou jasné a naznačují výstupnou konvekci a velkou výšku tamních mračných formací.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »