Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Zkažené vejce

Uznání: W. B. Latter (Caltech) et al., ESA, NASA

Ne všechny hvězdy vyvrhují mračna plynu, které vypadají jako lidé. OH231.8+4.2 byla hvězda v mnohém podobná našemu Slunci, která vyčerpala nukleární palivo pro slučování v jejím jádru. Proto tedy vstoupila do stádia planetární mlhoviny, kdy odvrhuje svou vnější atmosféru do prostoru ponechávajíce jádro, které se stane bílým trpaslíkem. Každá Slunci podobná hvězda vytváří různé planetární mlhoviny, třeba ta u OH231.8+4.2 vypadá tajuplně jako osoba! Na této nedávno zveřejněné fotografii z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope lze vidět spektakulární výtrysky proudícího plynu. Tento mrak plynu byl pojmenován jako planetární mlhovina Zkažené vejce, protože obsahuje neobvykle vysoké množství síry, složku, která (sirovodík) smrdí jako zkažená vejce. Tato mladá planetární mlhovina bude pravděpodobně měnit svůj vzhled během příštích několika tisíc let a eventuálně se rozplyne.

Štítky: Planetární mlhovina


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »