Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huble sleduje Velkou rudou skvrnu

Uznání: Amy Simon et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Existuje hurikán dvakrát větší jak Země. Zuří přinejmenším tak dlouho, jak jej mohou dalekohledy pozorovat a nejeví žádné známky slábnutí. Je to jupiterova Velká rudá skvrna, největší vířící bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Jako většina astronomických jevů ani Velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena ani pochopena po jejím objevu. Ještě dnes zůstávají tajemstvím podrobnosti jak a proč Velká rudá skvrna mění svůj tvar, velikost a barvu. Lepší porozumění počasí na Jupiteru může pomoci k lepšímu pochopení počasí zde na Zemi. Na snímcích vlevo kosmický dalekohled Hubble Space Telescope zachytil jupiterovu Velkou rudou skvrnu v různých stavech během minulých několika let.

Štítky: Velká rudá skvrna, Jupiter


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »