Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Huble sleduje Velkou rudou skvrnu

Uznání: Amy Simon et al. & the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Existuje hurikán dvakrát větší jak Země. Zuří přinejmenším tak dlouho, jak jej mohou dalekohledy pozorovat a nejeví žádné známky slábnutí. Je to jupiterova Velká rudá skvrna, největší vířící bouřkový systém ve Sluneční soustavě. Jako většina astronomických jevů ani Velká rudá skvrna nebyla ani předpovězena ani pochopena po jejím objevu. Ještě dnes zůstávají tajemstvím podrobnosti jak a proč Velká rudá skvrna mění svůj tvar, velikost a barvu. Lepší porozumění počasí na Jupiteru může pomoci k lepšímu pochopení počasí zde na Zemi. Na snímcích vlevo kosmický dalekohled Hubble Space Telescope zachytil jupiterovu Velkou rudou skvrnu v různých stavech během minulých několika let.

Štítky: Velká rudá skvrna, Jupiter


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »