Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín měsíce Io

Uznání: John Spencer (Lowell Observatory), NASA

Jednou za 43 hodin oběhne Jupiter jeho vulkanický měsíc Io 500 000 kilometerů vysoko nad vrcholky jeho vířivých pásových mraků. Jednou za 1.5 hodiny oběhne Zemi Hubblův kosmický dalekohled (Hubble Space Telescope) - v roce 1997 pozoroval jak Io doprovázený jeho stínem přecházel přes disk vládnoucího plynného giganta. Tento a další ostré snímky ve falešných barvách byly nedávno vybrány k oslavě devátého výročí startu Hubbleova dalekohledu (24.duben 1990). Na povrchu Io jsou vidět odrazivé skvrny zmrzlého oxidu siřičitého zatímco kulatý stín měsíce přechází nad hnědobílou oblastí jupiterových vysokých mlh a mraků. Sonda Galileo, která pracuje v jupiterově soustavě má na říjen a listopad tohoto roku naplánovány dvě smělé blízké přiblížení k Io s možným průletem přes soptící vulkán.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Jupiterův měsíc, Jupiter, Io


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »