Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filamenty zbytku supernovy v Plachtách

Uznání: CTIO, NOIRLab, DOE, NSF, AURA; Processing: T. A. Rector (U. Alaska Anchorage), M. Zamani & D. de Martin (nsf's NOIRLab)

Výbuch skončil, ale následky přetrvávají. Asi před jedenácti tisíci lety bylo možné pozorovat, jak hvězda v souhvězdí Plachet (Vela) explodovala a vytvořila zvláštní světelný bod, který byl krátce viditelný pro lidi žijící poblíž počátku psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vyvolaly rázovou vlnu, která je viditelná dodnes. Snímek zachycuje část této vláknité a gigantické rázové vlny ve viditelném světle. Jak plyn letí od vybuchlé hvězdy, rozptyluje se a reaguje s mezihvězdným prostředím, přičemž vzniká světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu pozůstatku po supernově v Plachtách zůstal pulzar, hvězda hustá jako jaderná hmota, která se během jediné sekundy otočí více než desetkrát.

Snímky z pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-01-10 Mozaika zbytku supernovy v Plachtách
  2. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  3. Wikipedia: Cave_painting
  4. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
  5. APOD: 2021-04-14 Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka
  6. NOIRLab.edu: Ghostly Stellar Tendrils of the Vela Supernova Remnant
  7. NASA: Visible Light
  8. NASA: Radioactive Decay in Supernova Remnants
  9. Wikipedia: Vela_Supernova_Remnant
  10. NASA: Neutron Stars
  11. Youtu.be: Funny Dog chasing tail (cane divertente) Jack Animals

Štítky: Supernova


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »