Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Wyomingem

Uznání a copyright: Ben Cooper

Bude obloha dostatečně jasná, aby bylo možné zatmění pozorovat? Tuto otázku si již kladou mnozí Severoameričané, kteří doufají, že uvidí zítřejší zatmění Slunce. Tato otázka vrtala hlavou také mnoha lidem, kteří se pokoušeli spatřit úplné zatmění Slunce, které v srpnu 2017 přecházelo přes Severní Ameriku. Dráha úplného zatmění tehdy probíhala přes pevninské Spojené Státy od pobřeží k pobřeží, od Oregonu až po Jižní Karolínu, ale stejně jako v případě zítřejšího zatmění, došlo k částečnému zatmění nad většinou Severní Ameriky. V roce 2017 bohužel na mnoha místech viděli převážně mraky. Jedním z míst, kde se tak nestalo, byl břeh jezera Green River ve Wyomingu. Roztrhaná oblačnost byla dostatečně daleko, aby bylo možné pořídit prostřední expozici složené sekvence, na které je vidět sluneční koróna vystupující za temným Měsícem ve středu, který cloní naše dobře známé Slunce. Okolní snímky ukazují částečnou fázi zatmění Slunce před úplným zatměním i po něm.

Zpravodajství NASA: Zítřejší úplné zatmění Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 2024 Total Solar Eclipse
  2. NASA: TOTAL SOLAR ECLIPSE OF 2017 AUGUST 21
  3. Wikipedia: United_States
  4. Youtu.be: Woody Guthrie- This Land Is Your Land
  5. Wikipedia: Oregon
  6. Wikipedia: South_Carolina
  7. Wikipedia: North_America
  8. Ctfassets.net: Foto: Kočka :-)
  9. Youtu.be: 2017 Solar Eclipse: Green River Lakes, Wyoming
  10. Wikipedia: Wyoming
  11. LaunchPhotography.com: Total Solar Eclipse 2017
  12. APOD: 2024-04-02 __koróna_
  13. NASA: The Moon
  14. Stanford.edu: An Interview with Mr. Sol
  15. APOD: 2018-02-11 Částečné zatmění nad manilskou zátokou

Štítky: Úplné zatmění, Slunce, Wyoming


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »