Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Středověká astronomie z opatství Melk

Uznání: Paul Beck (Univ. Vienna), Georg Zotti (Vienna Inst. Arch. Science)
Copyright: Library of Melk Abbey, Frag. 229

Náhodně objevená stránka rukopisu poskytuje grafický pohled na astronomii ve středověku, ještě před renesancí a před vlivem Mikuláše Koperníka, Tycho Brahe, Johannese Keplera a Galilea. Zajímavá stránka pochází ze zápisků z přednášek o astronomii, které sestavil mnich Magister Wolfgang de Styria před rokem 1490. Na horních panelech je přehledně znázorněna potřebná geometrie pro zatmění Měsíce (vlevo) a Slunce v geocentrické Ptolemaiovské soustavě. Vlevo dole je schéma ptolemaiovského pohledu na Sluneční soustavu s textem vpravo nahoře, který vysvětluje pohyb planet podle Ptolemaiova geocentrického modelu. Vpravo dole je tabulka pro výpočet datumu Velikonoční neděle v juliánském kalendáři. Ilustrovaná stránka rukopisu byla nalezena v historickém klášteru Melk v Rakousku.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceToday.org: A Space and Astronomy Timeline
  2. Wikipedia: Nicolaus_Copernicus
  3. APOD: 2001-01-07 Tycho Brahe proměřil oblohu
  4. APOD: 2018-05-15 Keplerův dům v Linci
  5. Wikipedia: Galileo_Galilei
  6. RICE.edu: Ptolemaic System
  7. NASA: Eyes on the Solar System
  8. Oup.com: Constructing the first Ptolemaic orrery
  9. APOD: 2009-04-16 Hrad a úplněk
  10. APOD: 2024-02-29 Julius Caesar a přestupný rok
  11. StiftMelk.at: Stift Melk

Štítky: Melk abbey, Zatmění, Easter, Ptolemy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »