Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ozvučeno: Pozůstatek supernovy - mlhovina Medúza

Uznání: X-ray (blue): Chandra (NASA) & ROSAT (ESA); Optical (red): DSS (NSF); Radio (green): VLA (NRAO, NSF); Sonification: NASA, CXC, SAO, K. Arcand; SYSTEM Sounds: M. Russo, A. Santaguida)

Jak zní pozůstatek supernovy? Přestože zvuk je kompresní vlna ve hmotě a nepřenáší se do prázdného prostoru, interpretace zvuku může posluchačům pomoci nově ocenit a pochopit vizuální obraz zbytku supernovy. Nedávno byla poměrně kreativně ozvučena mlhovina Medúza (IC 443). Ve zvukově vylepšeném videu se při přechodu pomyslné čáry přes hvězdu přehrává zvuk kapky padající do vody, což je zvuk obzvláště relevantní pro vodní jmenovkyni mlhoviny. Navíc, když klesající čára protne plyn, který svítí červeně, zazní nízký tón, zatímco zelená barva vydává střední tón a modrá barva vydává relativně vysoký tón. Světlo ze supernovy, která mlhovinu Medúza vytvořila, ji opustilo přibližně před 35 000 lety, kdy bylo lidstvo v době kamenné. Mlhovina se během příštího milionu let pomalu rozptýlí, ačkoli výbuch vytvořil také hustou neutronovou hvězdu, která zůstane pořád.

Seznam odkazů v popisu

  1. Method-Behind-The-Music.com: Physics of Sound
  2. APOD: 2015-12-06 Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev
  3. APOD: 2020-12-16 Ozvučená hmota v Kupě galaxií Střela
  4. NASA: Supernova Remnants
  5. Wikipedia: IC_443
  6. Harvard.edu: Chandra: Listen to the Universe: New NASA Sonifications and Documentary
  7. NASA: Listen to the Universe
  8. Wikipedia: Jellyfish
  9. Wikipedia: Musical_tone
  10. Wikipedia: Pitch_(music)
  11. Youtu.be: IC 443: Virtual Reality
  12. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
  13. Flickr.com: Foto: Člověk a pes z kamenů :-)
  14. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  15. NASA: Neutron Stars Are Weird!

Štítky: IC 443, Mlhovina Medúza, Sound


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »