Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odysseus a radioteleskop

Uznání a copyright: John Sarkissian (ATNF Parkes Radio Observatory)

Radioteleskop v Parkesu na snímku z Nového Jižního Walesu v Austrálii na planetě Zemi ukazuje na téměř úplněk. Anténa o průměru 64 metrů se koupe v měsíčním světle a přijímá slabé rádiové signály ze sondy Odysseus po přistání 22. února asi 300 kilometrů severně od jižního pólu Měsíce. Přistání sondy Odysseus představuje první přistání USA na Měsíci od mise Apollo 17 v roce 1972. Nakloněná orientace sondy Odysseus na měsíčním povrchu brání tomu, aby její anténa s vysokým ziskem mířila k Zemi. Citlivost velké, řiditelné antény v Parkesu však výrazně zlepšila příjem dat z experimentů dopravených na měsíční povrch přistávacím modulem. Radioteleskop v Parkesu se proslavil vynikajícím televizním příjmem z Měsíce během mise Apolla 11 v roce 1969, který umožnil obyvatelům planety Země sledovat první měsíční procházku.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-07-21 Rozloučení s Atlantisem v Parkesu
  2. NASA: NASA, Intuitive Machines Share Images from the Moon, Provide Science Updates
  3. NASA: NASA’s LRO Images Intuitive Machine’s Odysseus Lander
  4. APOD: 2024-01-17 America a Moře klidu
  5. CSIRO.au: Apollo 11 Moon landing
  6. YouTube.com: Restored Apollo 11 Moonwalk - Original NASA EVA Mission Video - Walking on the Moon

Štítky: Odysseus lander, Radioteleskop v Parkesu


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »