Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prosincová letní noc

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Tyto barvy poklidné večerní oblohy zachytila osmiminutová expozice nedaleko prosincového slunovratu z Nového Zélandu na jižní polokouli planety Země. Stopy hvězd tvoří při pohledu na jih krátké soustředné oblouky kolem jižního nebeského pólu otáčení těsně u horního okraje snímku. Od středu vlevo nahoře jsou stopy hvězd Jižního kříže a tmavá šmouha z mlhoviny Uhelný pytel z Mléčné dráhy. Dole se ve vodách Hoopers Inlet na tichomořském pobřeží poloostrova Otago na Jižním ostrově odrážejí docela jasné žlutě a modře zbarvené stopy hvězd Alfa a Beta Centauri. Jižní polární záře (aurora australis) dodávala této krátké prosincové letní noci obloze nad kopci také světlé, zelené a načervenalé odstíny. V uhlopříčných pásech vlevo nahoře lze vysledovat záři v horní atmosféře, která se liší od polární záře vybuzené srážkami s energetickými částicemi, bledě zelené pásy světelkování vzduchu jsou způsobeny kaskádou chemických reakcí vybuzených slunečním světlem.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: 2022 December solstice: All you need to know
  2. NASA: Earth
  3. APOD: 2021-01-01 Galaxie a jižní nebeský pól
  4. APOD: 2019-04-26 Jižní kříž u Eta Carinae
  5. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula
  6. APOD: 2022-03-28 __Alfa_a_Beta_
  7. NASA: Southern Nights with Lights
  8. NASA: Why NASA Watches Airglow, the Colors of the (Upper Atmospheric) Wind
  9. AtOptics.co.uk: Airglow Formation

Štítky: Slunovrat, Southern hemisphere, Startrails


35. vesmírný týden 2024

35. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 8. do 1. 9. 2024. Měsíc je ve fázi kolem poslední čtvrti a je tedy nejlépe viditelný nad ránem a dopoledne. Prochází Plejádami a potkává ranní planety. Hlavně Saturn a Neptun už můžeme sledovat celou noc a ráno jsou Jupiter, Mars a Uran opravdu vysoko v souhvězdí Býka. Ráno se postupně vynoří Merkur. Venuše je večer stále velmi nízko. Aktivita Slunce je nejvyšší od roku 2001. Komety sledujeme hlavně na večerní obloze a u Slunce. NASA potvrdila, co se trochu očekávalo, že posádka Starlineru se v něm nevrátí a počká až na odlet mise Crew 9 v únoru. Startuje očekávaná soukromá mise Polaris Dawn. Blue Origin chystá další misi NS-26.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

T Coronale Borelalis

Čekání na vzplanutí T CrB jako Nova

Další informace »