Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Webbova Rho Ophiuchi

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (STScI), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

V nejbližší oblasti tvoření hvězd od naší planety, ve zhruba pouhých 390 světelných roků vzdáleném komplexu molekulárního mračna Rho Ophiuchi, vznikají Slunci hvězdy podobné a budoucí planetární systémy. Do nedalekého zárodečného chaosu nahlédla kamera NIRCam vesmírného dalekohledu Jamese Webba a v inspirativním měřítku pořídila tento infračervený snímek. Velkolepý kosmický snímek byl zveřejněn u příležitosti úspěšného prvního roku Webbova průzkumu vesmíru. Snímek zabírá v oblasti Rho Ophiuchi méně než světelný rok a obsahuje asi 50 mladých hvězd. Jasnější hvězdy zřetelně vytvářejí Webbův charakteristický vzor difrakčních paprsků. Obrovské výtrysky rázem stlačovaného molekulárního vodíku tryskajícího z nově zrozených hvězd jsou na snímku červené, s velkou nažloutlou prachovou dutinou vykrojenou energickou mladou hvězdou poblíž jejího středu. U některých hvězd jsou na tomto skvělém snímku stíny vrhané jejich protoplanetárními disky.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Webb Celebrates First Year of Science With Close-up on Birth of Sun-like Stars
  2. WebbTelescope.org: Rho Ophiuchi Video Tour
  3. NASA: James Webb Space Telescope
  4. WebbTelescope.org: Rho Ophiuchi (NIRCam Compass Image)
  5. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  6. Harvard.edu: Discovery of a jet emanating from the protostar HH 24 MMS.
  7. NASA: Protoplanetary Disk

Štítky: Jwst, Molekulární mračno, Star-formation, Infračervený


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »