Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Egyptskou pouští

Uznání a copyright: Amr Abdelwahab

O pořízení tohoto snímku snil hvězdář deset let. Snílek věděl, že národní park Bílá poušť v egyptské Západní poušti je malebným místem s četnými křídovými útvary opracovanými písečným větrem do surrealistických struktur. Věděl, že obloha nad ním za čisté bezměsíčné noci bude působivě temná a budou vidět takové věci jako je centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy v působivých barvách a podrobnostech. Pozval tedy ještě zkušenějšího astrofotografa, aby spolu strávili tři týdny v poušti a naplánovali složené snímky, které bylo třeba pořídit a zpracovat pro vytvoření vysněného obrazu. Během tří dnů v polovině března byly pořízeny základní snímky, všechny stejnou kamerou a ze stejného místa. Zde je vidět působivý výsledek, přičemž v popředí je snílek, hrdě oblečený v tradičním beduínském obleku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: White_Desert_National_Park
  2. Wikipedia: Egypt
  3. Wikipedia: Western_Desert_(Egypt)
  4. Inside-Egypt.com: THE WHITE DESERT
  5. Youtu.be: WHITE DESERT- HEAVEN IS HERE IN BAHARIYA, EGYPT [4K]
  6. APOD: 2020-04-08 Venkovská versus městská obloha
  7. APOD: 2019-10-22 Odrazy noční oblohy od největšího zrcadla na světě
  8. NASA: The Milky Way Galaxy
  9. Instagram.com: vikaschanderastrophotography
  10. PinImg.com: Foto: Kočička s brýlemi čte na notebooku :-)
  11. Wikipedia: Bedouin
  12. Wikipedia: Jellabiya

Štítky: Mlhovina Mistral, Mlhovina Lodní záď, Hvězdokupa NGC 3293


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »