Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

10 dnů Venuše a Jupitera

Uznání a copyright: Soumyadeep Mukherjee

Poslední dobou jste si možná všimli Venuše a Jupitera. Blížící se těsná konjunkce dvou nejjasnějších planet viditelných na jasné večerní obloze byla těžko přehlédnutelná. Jejich přibližování je od 21. února s Jupiterem výše a konče 2. března denně zaznamenáno na panelech z indického Dhanbadu. Barvy večerní oblohy u západního obzoru a expozice jednotlivých panelů závisí na místních podmínkách po západu Slunce. Dne 22. února se k Jupiteru a Venuši ještě přidal mladý srpek Měsíce. Nebeský pár byl 2. března od sebe zdánlivě vzdálen jen na šířku úplňku. Planety na svých orbitách kolem Slunce ve skutečnosti toho dne od sebe dělilo více než 600 milionů kilometrů. V nadcházejících dnech si bude Jupiter pomalu sedat v záři po západu Slunce, ale Venuše se bude na západní obloze od Slunce nadále vzdalovat, a tak vynikne ve své dosavadní roli brilantní Večernice.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Bright planets Venus and Jupiter: Watch!
  2. Facebook: Sky: Jupiter - Venus Conjunction of 2023 February & March
  3. Instagram.com: soumyadeepmukherjeephotos: 10 Days of Nearness.
  4. APOD: 2023-02-25 Zákryt srpkem Měsíce
  5. NASA: Solar System Exploration
  6. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  7. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »