Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2626 u molekulárního hřebenu v Plachtách

Uznání a copyright: Mike Selby & Mark Hanson

Ve středu tohoto barevného kosmického plátna je v jižní části Mléčné dráhy krásná, jasná, modrá reflexní mlhovina NGC 2626. Nachází se uvnitř komplexu prachových molekulárních mračen známých jako Molekulární hřeben v Plachtách (Vela) vedle neprůhledného mračna s načervenalou emisí vodíku z velké H II oblasti RCW 27 okolo. Samotná mlhovina NGC 2626 je mračno mezihvězdného prachu, které odráží modré světlo z mladé horké hvězdy, která je vidět uvnitř mlhoviny. Astronomické výzkumy v této hvězdotvorné oblasti odhalily mnoho dalších mladých hvězd a s nimi spojených mlhovin. Mlhovina NGC 2626 je od nás přibližně 3200 světelných roků daleko. Teleskopické zorné pole by ve vzdálenosti Molekulárního hřebenu v Plachtách pokrývalo asi 30 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Through Light and Time: NGC 2626 consists of a reflection nebula, and emission nebula and a dark (absorption) nebula.
  2. NOIRLab.edu: A Vista of NGC 2626 with the SMARTS 0.9-meter Telescope
  3. Wikipedia: H_II_region
  4. NASA: WISE Peers Into the Stellar Darkness
  5. Wikipedia: Vela_Molecular_Ridge
  6. Harvard.edu: Young Stars Associated with the Reflection Nebula NGC 2626
  7. Harvard.edu: Low-mass star formation and subclustering in the H II regions RCW 32, 33, and 27 of the Vela Molecular Ridge. A photometric diagnostics for identifying M-type stars
  8. Harvard.edu: Young Stars and Dust Clouds in Puppis and Vela

Štítky: Ngc2626, Rcw27, Molekulární mračno, Star-formation


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »