Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítejte v periheliu

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Oběžná dráha Země kolem Slunce není kružnice, ale elipsa. Bod na její eliptické dráze, kde je naše krásná planeta nejblíže Slunci, se nazývá perihelium. Letošní perihelium nastává dnes 4. ledna ve 13:28 UTC, přičemž Země je od Slunce vzdálena asi 147 milionů kilometrů. Pro srovnání, při aféliu loni 3. července byla Země v nejvzdálenějším bodě asi 152 milionů kilometrů od Slunce. Vzdálenost od Slunce však neurčuje roční období Země. Je jen náhodou, že začátek jižního léta (severní zimy) v prosincovém slunovratu, kdy byl pořízen tento H-alfa snímek aktivního Slunce, se nachází 14 dnů od data perihelia Země. A jen shodou okolností se datum perihelia Země nachází 11 dnů od historického perihelia sondy NASA Parker Solar Probe. Kosmická sonda Parker Solar Probe byla vypuštěna v roce 2018 a 24. prosince 2024 proletěla ve vzdálenosti 6,2 milionu kilometrů od povrchu Slunce, čímž překonala svůj vlastní rekord v nejbližším periheliu pro sondu z planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Earth at perihelion – closest to sun – on January 2-3
  2. TimeAndDate.com: Perihelion and Aphelion
  3. APOD: 2024-12-21 Rok v západech Slunce
  4. AtScope.com.au: Solstice H-alpha Sun. 21 December 2024
  5. NASA: Parker Solar Probe
  6. NASA: NASA’s Parker Solar Probe Reports Healthy Status After Solar Encounter

Štítky: Perihelion, Parker Solar Probe


1. vesmírný týden 2025

1. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 12. 2024 do 5. 1. 2025. Měsíc po novu se vynoří na večerní obloze, kde potká Venuši a zakryje Saturn. Kromě výrazné Venuše je nad východem večer i další výrazný objekt, Jupiter, a u obzoru na severovýchodě Mars. Vidět lze večer i Uran a Neptun a ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká. Nastává maximum meteorického roje Kvadrantid. Český astronom Martin Mašek pravděpodobně objevil kometu na jižní obloze. 30. prosince připomínáme 90 let od narození významného českého astronoma Oldřicha Hlada.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Venuší

Konjunkce Měsíce s venuší 3. 1. 2025

Další informace »