Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny světélkujícího vzduchu nad Tibetem

Uznání a copyright: Jeff Dai

Proč tato obloha vypadá jako obrovský terč? Světélkování vzduchu. Po obří bouři nad Bangladéšem koncem dubna se nad Tibetem v Číně objevily obrovské kruhové vlny světélkujícího vzduchu, jak je patrné na snímku. Tento neobvyklý vzor vytvářejí atmosférické gravitační vlny střídajícího se tlaku vzduchu, který může růst s výškou, jak vzduch řídne, v tomto případě až do 90 kilometrů. Na rozdíl od polárních září poháněných srážkami s energetickými nabitými částicemi, které jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu vzniká díky chemiluminiscenci, vznikání světla chemickou reakcí. Světélkování vzduchu je typicky vidět blízko obzoru a znemožňuje, aby noční obloha byla úplně tmavá.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Aurora, Meet Airglow
  2. Wikipedia: Bangladesh
  3. Wikipedia: Tibet
  4. Wikipedia: China
  5. Flickr.com: Jeff Dai: Ripples in the sky
  6. TheAtlantic.com: A Bullseye in the Sky Over Texas
  7. NASA: Gravity Waves
  8. NASA: What's in the Atmosphere? | NASA Climate Kids
  9. APOD: 2022-10-09 Polární záře nad Severní Kanadou
  10. APOD: 2022-03-13 Barvité pásy světélkujícího vzduchu kolem Mléčné dráhy
  11. AtOptics.co.uk: Airglow Formation
  12. Wikipedia: Airglow
  13. APOD: 2020-04-08 Venkovská versus městská obloha

Štítky: Světélkování vzduchu, Tibet, Gravity waves


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »