Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Ganymedu

Uznání a copyright: Andrew McCarthy

Jupiter koncem minulého měsíce prošel opozicí, tedy místem na opačné straně oblohy od Slunce a také se blíží k periheliu, k nejbližšímu bodu ke Slunci, kterým na své eliptické dráze projde začátkem příštího roku. Díky tomu je Jupiter výjmečně blízko k naší milé planetě a to v současné době umožňuje výborný pohled na vládnoucího plynného obra Sluneční soustavy. Tento ostrý snímek Jupiteru pořídil 27. září malý dalekohled ze zahrádky ve Florence v Arizoně. Na sebe poskládané snímky ukazují obří svět, který obepínají vířící větry kolem této planety. Plynného obra protínají tmavé pásy a světlé zóny spolu s rotujícími oválnými bouřemi a charakteristickou Velkou rudou skvrnou. Vpravo dole je galileovský měsíc Ganymed. Je to největší měsíc ve Sluneční soustavě a jeho stín přechází přes jižní mračna Jupiteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter to Reach Opposition, Closest Approach to Earth in 59 Years!
  2. SkyAndTelescope.org: JUPITER'S EXCEPTIONALLY CLOSE OPPOSITION
  3. Instagram.com: cosmic_background: When photographing an object for a long time sometimes I get numb to its beauty. I don’t think that’s possible with Jupiter.
  4. Wikipedia: Atmosphere_of_Jupiter
  5. APOD: 2017-02-28 Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno
  6. NASA: Ganymede
  7. NASA: Juno

Štítky: Jupiter, Ganymed, Přechod, Opposition


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »