Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie u jezera

Uznání a copyright: Gerardo Ferrarino

Toto 180stupňové panoráma noční oblohy zachycuje oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy nad obzorem za zimní noci v srpnu. Galaktické centrum se kolem půlnoci blíží k zenitu, přičemž po ním jsou čisté vody jezera Traful v argentinské provincii Neuquen v Jižní Americe na planetě Zemi. Na velmi tmavé noční obloze této oblasti je také vidět zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy. Tento slabý pás světla sahá vzhůru od vzdálených zasněžených vrcholů hor k centru Galaxie. Sledujte doleva oblouk Mléčné dráhy a najdete hvězdné majáky jižní polokoule, hvězdy Alfa a Beta Centauri. V klidném horském jezeru se blízko obzoru odráží jasná hvězda Vega.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: g.ferra: En una noche sin luna ni contaminación lumínica, el cielo parecía espejarse en el lago Traful.
  2. NASA: Beyond Our Solar System
  3. NASA: Light and Dark Image Pair: South America
  4. NASA: Serendipitous Juno Spacecraft Detections Shatter Ideas About Origin of Zodiacal Light
  5. APOD: Traful-Lakelabel.jpg
  6. APOD: 2022-03-28 Klenoty maledivské noci

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Southern hemisphere


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »