Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dobré ráno planetám z Chile

Uznání a copyright: Elke Schulz (Daniel Verschatse Observatory)

Nejvnitřnější planeta Merkur se 15. června vzdálila od Slunce tak daleko, jak to na pozemské obloze skoro vůbec jde. Na předúsvitovém snímku z údolí řeky Rio Hurtado v Chile je vidět u východního obzoru těsně před východem Slunce nad vzdálenými vrcholky And. Všechny ostatní červnové ranní planety jsou seřazeny nad ním, jelikož jsou všechny očima viditelné planety Sluneční soustavy v jednom směru podél ekliptiky na jediném širokoúhlém pohledu. Rovina ekliptiky Sluneční soustavy se kloní k severu a na obloze jižní polokoule strmě stoupá vzhůru. Ti, kteří si přivstanou brzy ráno na severní polokouli, uvidí planety seřazené podél ekliptiky pod menším úhlem skloněným k jihu. Krásná červnová ranní přehlídka planet ukazuje na obou polokoulích viditelné planety seřazené podle rostoucí vzdálenosti od Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Mercury plus 4 planets before sunrise: Start watching now
  2. Elke-Schulz.com: PLANETARY PARTY
  3. APOD: 2017-02-25 Panoráma se všemi planetami
  4. APOD: 2022-04-20 Seřazení planet nad mostem v New Yorku
  5. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  6. NASA: Solar System Exploration

Štítky: Ekliptika, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »