Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Pozůstatek historické supernovy

Uznání a copyright: Martin Pugh

V roce 185 po Kr. čínští astronomové zaznamenali v asterismu Nanmen novou hvězdu. Na moderních hvězdných mapách v této části oblohy rozpoznáváme hvězdy Alfa a Beta Centauri. Nová hvězda byla viditelná několik měsíců a je považována za nejstarší zaznamenanou supernovu. Na hloubkovém snímku je vidět emisní mlhovina RCW 86, která je považována za pozůstatek této hvězdné exploze. Úzkopásmová data stopují plyn, který je ionizován stále se rozpínající rázovou vlnou. Vesmírné snímky ukazují na hojný výskyt železa a absenci neutronové hvězdy nebo pulzaru v pozůstatku, což naznačuje, že původní supernova byla typu Ia. Na rozdíl od výbuchu supernovy zhroucením jádra hmotné hvězdy je supernova typu Ia termonukleární detonací materiálu na bílém trpaslíkovi, který tam přetekl z doprovodné složky v dvojhvězdném systému. Tento zbytek supernovy se nachází v blízkosti roviny naší galaxie Mléčné dráhy a je větší než úplněk na obloze, ale je příliš slabý, než aby se dal spatřit očima. Zbytek RCW 86 je od nás asi 8000 světelných roků daleko a měří zhruba 100 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Chinese_astronomy
  2. arXiv.org: The Historical Supernovae
  3. arXiv.org: RCW 86: A Type Ia Supernova in a Wind-Blown Bubble
  4. Harvard.edu: Chandra - RCW 86: All Eyes on Oldest Recorded Supernova
  5. arXiv.org: RCW 86: A Type Ia Supernova in a Wind-Blown Bubble
  6. APOD: 2006-07-28 Čtyři zbytky supernovy
  7. Wikipedia: Type Ia supernova
  8. APOD: 2011-04-30 Zbytek Tychonovy supernovy
  9. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Sn185, Rcw86


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »