Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nynější a budoucí hvězdy Andromedy

Uznání: NASA, NSF, NOAJ, Hubble, Subaru, Mayall, DSS, Spitzer; Processing & Copyright: Robert Gendler & Russell Croman

Tento snímek Andromedy ukazuje nejen kde nyní hvězdy jsou, ale i kde brzy budou. Velká a krásná Galaxie v Andromedě, M31, je spirální galaxie vzdálená zhruba 2,5 milionů světelných roků. K vytvoření tohoto zajímavého kompozitního obrazu Andromedy ve vlnových délkách viditelného světla i mimo ně byly využity jak pozemní, tak kosmické observatoře. Viditelné světlo nám ukazuje, kde jsou hvězdy v M31 nyní, jsou zvýrazněné bílou a modrou barvou a zachytily je dalekohledy Hubble, Subaru a Mayall. Infračervené světlo ukazuje hvězdy, které brzy v budoucnosti vzniknou, zde jsou zvýrazněny oranžovou barvou ze snímků Spitzerova kosmického dalekohledu. Infračervené světlo sleduje ohromné, hvězdami zahřáté pásy prachu, které se proplétají spirálními rameny Andromedy. Tento prach stopuje galaktický mezihvězdný plyn, surový materiál pro budoucí vznik hvězd. Nové hvězdy nejspíše vzniknou v několika příštích stovkách miliónů let, jistě mnohem dříve, než Andromeda za 5 miliard let splyne s naší Mléčnou dráhou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. Wikipedia: Spiral_galaxy
  3. NASA: What Is a Light-Year?
  4. RobGendlerAstropics.com: M31-Spitzer-New-Mouseover-M
  5. NASA: Visible Light
  6. NASA: About The Hubble Space Telescope
  7. SubaruTelescope.org: About the Subaru Telescope
  8. Wikipedia: Nicholas_U._Mayall_Telescope
  9. NASA: Infrared Waves
  10. CalTech.edu: Spitzer Space Telescope - Mission Overview
  11. APOD: 2021-11-17 NGC 3314: Když se galaxie překrývají
  12. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  13. NASA: Stars
  14. NewTownSquareVet.com: Foto: Kočka :-)
  15. APOD: 2012-06-04 Osud Mléčné dráhy: Srážka s Andromedou
  16. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: M31, Infračervený, Star-formation


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »