Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

T Tauri a Hindova proměnná mlhovina

Uznání a copyright: Dawn Lowry, Gian Lorenzo Ferretti, Ewa Pasiak and Terry Felty

Ta oranžová hvězda ve středu nahoře v zaprášeném teleskopickém poli T Tauri, prototyp třídy proměnných hvězd typu T Tauri. Vedle ní (vpravo) je žlutý kosmický oblak historicky známý jako Hindova proměnná mlhovina (NGC 1555). About 650 light-years away, Hvězda i mlhovina jsou na okraji místní bubliny a molekulárního mračna v Býku a jak u hvězdy, tak i u mlhoviny se pozorují výrazné změny jasnosti, ale ne nutně ve stejnou dobu, což přispívá k záhadnosti této zajímavé oblasti. Hvězdy typu T Tauri se nyní obecně považují za mladé (méně než pár milionů let), Slunci podobné hvězdy stále ještě v raných stupních vývoje. Aby se situace ještě více zkomplikovala, infračervená pozorování naznačují, že samotná hvězda T Tauri je součástí vícenásobného systému, a naznačují, že přidružená mlhovina Hind's Nebula může rovněž obsahovat velmi mladý hvězdný objekt. Další komplikací situace je, že infračervená pozorování naznačují, že samotná hvězda T Tauri je součástí vícenásobného systému a naznačují, že přidružená Hindova mlhovina může rovněž obsahovat velmi mladý hvězdný objekt. Dobře komponovaný snímek zabírá v odhadované vzdálenosti T-Tauri asi 8 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Dawn Lowry: NGC 1555 Hind's Variable Nebula
  2. AAVSO.org: T Tauri
  3. Harvard.edu: NGC 1555 Hind's Variable Nebula
  4. arXiv.org: Star formation near the Sun is driven by expansion of the Local Bubble
  5. SkyAndTelescope.org: 1,000-LIGHT-YEAR "BUBBLE" IS THE SOURCE OF ALL NEARBY BABY STARS
  6. NASA: Hubble Catches Jets, Bubbles, Bursts of Light in Taurus
  7. GSU.edu: Gravitational Collapse
  8. arXiv.org: A High Spatial Resolution Infrared View of the T Tauri Multiple System
  9. DavidDarling.info: Hind, John Russell (1823–1895)

Štítky: Ngc1555, Variable star, T tauri, Ngc1554, Young star, Star-formation


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »