Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světluška a Mléčná dráha nad Ruskem

Uznání a copyright: Anton Komlev

Začalo to borovicí. Záměrem bylo vyfotografovat sošnou borovici před centrálním pásem naší Galaxie Mléčné dráhy. Plán se úspěšně uskutečnil před dvěma měsíci a borovice i Galaxie se jasně vyjímají. Ale na výsledném panoramatu ze 3 snímků je toho mnohem víc. Například tečky barvitých hvězd ve vzdáleném pozadí s jasnou hvězdou Altair vlevo nahoře. O něco bližší planeta Saturn je vidět nad obzorem zcela vlevo. Kousek za zemskou atmosférou po sobě vpravo nahoře na 25 sekundové expozici zanechala svou stopu družice Země. Překvapivě byla zachycena i samotná zemská atmosféra jako zelené světélkování vzduchu v horní části snímku. A konečně se náhodou podařilo zachytit světlušku. Vidíte ji? Světluška ve spodní části snímku několikrát žlutě zablikala, když si to třepetala před vrchovinou nad řekou Milogradovka v Primorském kraji v Rusku.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Pine
  2. NASA: The Milky Way Galaxy
  3. Instagram.com: komlev.av: Ночной хоровод
  4. APOD: 2019-10-13 Hvězdná klenotnice: Otevřená hvězdokupa NGC 290
  5. Wikipedia: Altair
  6. APOD: 2020-08-08 Srpek Saturnu
  7. NASA: What is Earth’s atmosphere?
  8. APOD: 2012-12-09 Astronaut, který zachytil družici
  9. Redd.it: Foto: Překvapená kočička :-)
  10. NASA: 463940main_atmosphere-layers2_full.jpg
  11. AtOptics.co.uk: Airglow
  12. Wikipedia: Firefly
  13. Youtu.be: Milogradovka river / река Милоградовка октябрь 2019 (short film)
  14. Youtu.be: 4K Exploring the Wonders of Far East - Cinematic Film about Primorskiy Krai Nature - Short Preview
  15. Wikipedia: Russia

Štítky: Firefly, Mléčná dráha, Světélkování vzduchu


5. vesmírný týden 2025

5. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 2. 2. 2025. Měsíc bude v novu. Večer je možné vidět šest planet, z toho trojice Venuše, Jupiter a Mars jasně dominuje na první pohled, a pak už je vidět okem jen Saturn. Aktivita Slunce je nízká a možná neuvidíme skoro žádné skvrny. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) se rozpadla, ale stala se ozdobou oblohy na jižní polokouli. Český projekt Czsky.cz nyní plnohodnotným online planetáriem. Sondy mířící k Měsíci jsou zatím na oběžné dráze Země, ale už poskytují zajímavá data. 29. ledna připomeneme 90 let od narození významného českého astronoma Luboše Kohoutka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »