Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda jedinou expozicí

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Jak daleko můžete vidět? Galaxie v Andromedě je vzdálená 2,5 milionu světelných let a je nejvzdálenějším objektem, který lze snadno pozorovat pouhým okem. Ostatní objekty noční oblohy, jako jsou hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny, jsou obvykle ve vzdálenosti stovek až tisíců světelných let. To je daleko za hranicemi Sluneční soustavy, ale pořád uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Na dobře vymyšlené noční hluboké scéně ze starého dolu v jižním Portugalsku pózuje přímo nad komínem externí galaxie známá také jako M31. Snímek byl pořízen jedinou, za oblohou vedenou expozicí, takže popředí je mírně rozmazané pohybem fotoaparátu, zatímco Andromeda samotná vyniká jako velká. Je vidět, jak se jasnější centrální oblast galaxie, která je obvykle jediná viditelná pouhým okem, rozšiřuje do spirálních ramen se slabšími vnějšími oblastmi, které se na obloze rozprostírají přes 4 úplňky. Za pouhých asi 5 miliard let by ovšem hvězdy Andromedy mohly pokrýt celou noční oblohu, protože Galaxie v Andromedě splyne s Mléčnou dráhou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou
  3. MiguelClaro.com: Andromeda Galaxy Shinning Perfectly Aligned with a Chimney in a Single Photo Exposure
  4. APOD: 2020-04-30 Vesmírný ostrov Andromeda
  5. APOD: 2020-09-25 Měsíc a Andromeda
  6. HubbleSite.org: NIGHTTIME SKY VIEW OF FUTURE GALAXY MERGER
  7. Wikipedia: Andromeda–Milky Way collision

Štítky: Andromeda, Andromeda, M31, M31


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »