Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýmka

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Východně od hvězdy Antares se v nahuštěném hvězdném poli směrem k centru naší Galaxie Mléčné dráze prostírá tmavé značení. Počátkem 20. století astronom E. E. Barnard zde katalogizoval neprůhledná mračna mezihvězdného prachu včetně B59, B72, B77 a B78, která jsou vidět proti pozadí hvězd. Jejich kombinovaný tvar připomíná hlavičku a troubel dýmky, takže tato tmavá mlhovina dostala svůj populární název mlhovina Dýmka. Hluboký a rozsáhlý pohled pokrývá zorné pole 10 x 10 stupňů v nepochybně vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Mlhovina Dýmka je součástí temného komplexu mračen v Hadonoši ve vzdálenosti asi 450 světelných let. Hustá jádra plynu a prachu v mlhovině Dýmka kolabují za vzniku hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2009-04-25 Tmavé značení na obloze
  2. PBS.org: Edward Emerson Barnard
  3. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  4. SaguaroAstro.org: The Best of Barnard’s Dark Nebulae
  5. Wikipedia: File:MagrittePipe.jpg
  6. AstronomyClub.org: Pronunciation: This is the thorough list from A to Z of constellation names and star names, and how to pronounce them.
  7. arXiv.org: Dense cores in the Pipe Nebula: An improved core mass function

Štítky: Ophiuchus, Pipe Nebula, Tmavá mlhovina, Mléčná dráha, Barnard, Star-formation


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »