Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýmka

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Východně od hvězdy Antares se v nahuštěném hvězdném poli směrem k centru naší Galaxie Mléčné dráze prostírá tmavé značení. Počátkem 20. století astronom E. E. Barnard zde katalogizoval neprůhledná mračna mezihvězdného prachu včetně B59, B72, B77 a B78, která jsou vidět proti pozadí hvězd. Jejich kombinovaný tvar připomíná hlavičku a troubel dýmky, takže tato tmavá mlhovina dostala svůj populární název mlhovina Dýmka. Hluboký a rozsáhlý pohled pokrývá zorné pole 10 x 10 stupňů v nepochybně vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Mlhovina Dýmka je součástí temného komplexu mračen v Hadonoši ve vzdálenosti asi 450 světelných let. Hustá jádra plynu a prachu v mlhovině Dýmka kolabují za vzniku hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2009-04-25 Tmavé značení na obloze
  2. PBS.org: Edward Emerson Barnard
  3. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  4. SaguaroAstro.org: The Best of Barnard’s Dark Nebulae
  5. Wikipedia: File:MagrittePipe.jpg
  6. AstronomyClub.org: Pronunciation: This is the thorough list from A to Z of constellation names and star names, and how to pronounce them.
  7. arXiv.org: Dense cores in the Pipe Nebula: An improved core mass function

Štítky: Ophiuchus, Pipe Nebula, Tmavá mlhovina, Mléčná dráha, Barnard, Star-formation


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »