Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráno, planety, Měsíc a Montreal

Uznání a copyright: Arnaud Mariat

Den před jarní rovnodenností 18. března na severu planety Země přišlo do Montrealu časné světlo úsvitu. Na konci noci téměř stejně dlouhé jako den stojí Měsíc nad hustým souhvězdím světel klidného města s oblohou. Ubývající srpek Měsíce je obrácený k vycházejícímu Slunci. Pozorovatelé oblohy dokáží nad Měsícem snadno spatřit jasný Jupiter poblíž slabšího Marsu. V dalekohledem tolik oblíbený Saturn je jen slabý bod světla níž a dál vlevo od konjukce Měsíce, Jupiteru a Marsu. Od Jupiteru přes Saturn k obzoru probíhá ekliptika a blízko ní dokonce vychází Merkur. Tato prchavá planeta ve ovšem velice blízko obzoru a na této ranní oboze není moc dobře vidět.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: March equinox: All you need to know
  2. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
  3. EarthSky.org: Moon sweeps past 4 planets before sunup March 17-20

Štítky: Mars, Jupiter, Rovnodennost, Saturn, Konjunkce


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »