Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémní výbuch černé díry

Uznání: X-ray: Chandra: NASA/CXC/NRL/S. Giacintucci, et al., XMM-Newton: ESA/XMM-Newton; Radio: NCRA/TIFR/GMRT; Infrared: 2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF; Text: Michael F. Corcoran (NASA, Catholic U., HEAPOW)

Astronomové věří, že našli doposud nejsilnější výbuch černé díry ve Vesmíru. Na kompozitním obrazu ve falešných barvách je vidět kupa galaxií v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) Obraz obsahuje rentgenové snímky (z observatoří Chandra a XMM-Newton) v purpurové barvě a rádiový snímek (z indického radioteleskopu Giant Metrewave Radio Telescope) v modré (spolu s infračerveným snímkem galaxií a hvězd v bílé barvě pro srovnání). Čárkovaná čára ohraničuje dutinu rozfouknutou superhmotnou černou dírou, která se ukrývá ve středu galaxie označeném křížkem. Dutinu vyplňuje rádiová emise. Předpokládá se, že toto velké rozfouknutí nastalo kvůli černé díře, která toho snědla příliš a zakusila "vrhnutí černé díry", což vyústilo do vyvržení silného rádiového výtrysku do mezigalaktického prostoru. Množství energie potřebné k rozfouknutí této dutiny odpovídá asi 10 miliardám výbuchů supernov.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Big Blowout in Ophiuchus
  2. SI.edu: Ophiuchus Galaxy Cluster: Record-Breaking Explosion by Black Hole Spotted
  3. APOD: 2018-03-26 Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky
  4. Constellation-Guide.com: Ophiuchus Constellation
  5. NASA: X-Rays
  6. SI.edu: Chandra X-Ray observatory
  7. ESA.int: ESA's X-ray space observatory XMM-Newton
  8. NASA: Radio Waves
  9. DuckDuckGo.com: Giant Metrewave Radio Telescope
  10. NASA: Infrared waves
  11. APOD: 2017-06-25 Superbublina N44
  12. Youtube.com: Muse-Supermassive Black Hole lyrics
  13. NASA: Radio Waves
  14. SI.edu: ophiuchus_BU.mp4
  15. Berkeley.edu: Black Holes FAQ
  16. APOD: 2012-12-05 Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A
  17. Ytimg.com: Foto: kocourek :-)

Štítky: Ophiuchus, Výbuch, Rentgenové paprsky


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »