Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterovo magnetické pole z Juno

Uznání videa: NASA, JPL-Caltech, Harvard U., K. Moore et al.

Jak se podobá magnetické pole Jupiteru zemskému? Kosmická sonda Juno zjistila, že magnetické pole Jupiteru je překvapivě komplexní, takže Jupiter nemá jediné magnetické póly jako naše Země. Na tomto videu je na základě animovaných údajů z Juno vidět snímek Jupiterova magnetického pole v jednom časovém okamžiku. Barvy červená a modrá vykreslují oblasti vrcholů mračen se silným pozitivním (jižním) a negativním (severním) magnetickým polem. Planetu obklopují imaginární isolinie s konstantní silou magnetického pole. První sekvence animovaného videa začíná s něčím, co vypadá jako poměrně normální dipólové pole, ale do pohledu se brzy natočí magnetická oblast známá jako Velká rudá skvrna, která není přímo spojena s póly otáčení Jupiteru. Ilustrativní animace v další sekvenci nás přenese nad jeden z rotačních pólu Jupiteru, kde jsou červené magnetické horké skvrny protažené a někdy dokonce oválné. Lepší porozumění magnetickému poli Jupiteru nám může dát nápovědu k lepšímu porozumění záhadného planetárního magnetismu Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Juno Spacecraft and Instruments
  2. PBS.org: What’s up with Jupiter’s wandering magnetic field?
  3. NASA: Jupiter
  4. NASA: Earth
  5. NASA: Jupiter's Magnetic Field
  6. Wikipedia: Magnetosphere_of_Jupiter
  7. APOD: 2019-09-08 Perijove 11: Průlet kolem Jupiteru
  8. Wikipedia: Magnetic_field
  9. Wikipedia: Magnetic_dipole
  10. APOD: 2016-04-06 Polární záře a magnetosféra Jupiteru
  11. APOD: 2010-01-24 Podívejte se na rotaci Jupiteru
  12. Youtube.com: Jupiter's Magnetic Field from Juno
  13. NASA: NASA's Juno Finds Changes in Jupiter's Magnetic Field
  14. Pinimg.com: Foto: Tři psi :-)
  15. NASA: The Earth's Magnetic Field
  16. APOD: 2002-11-25 Zemské magnetické pole

Štítky: Jupiter, Juno, Magnetické pole


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »