Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Trifid

Uznání: J. Rho (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Mlhovina Trifid, též známá jako Messier 20, se dá snadno najít malým dalekohledem. Měří asi 30 světelných let, je vzdálená 5500 světelných let a je populární zastávkou kosmických turistů v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Jak její jméno naznačuje, ve viditelném světle je mlhovina rozdělená do tří částí tmavými, neprůhlednými pásy prachu. Ovšem pronikavý infračervený snímek v Trifidu ukazuje filamenty zářících mračen prachu a nově vzniklých hvězd. Pěkný pohled ve falešných barvách vznikl díky Spitzerovu kosmickému dalekohledu. Astronomové použili tento infračervený snímek ke sčítání nově zrozených a embryonických hvězd, které se jinak skrývají v mračnech zárodečného prachu a plynu této fascinující hvězdné porodnice. Spitzerův dalekohled byl vypuštěn v roce 2003 a zkoumal infračervený Vesmír ze Zemi následující sluneční orbity, až byla jeho vědecká činost tento rok 30. ledna ukončena.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-12-30 Messier 20 a 21
  2. APOD: 2013-08-30 Sagittarius Triplet
  3. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  4. CalTech.edu: Trifid's Shifting Sides
  5. CalTech.edu: New Views of a Familiar Beauty
  6. CalTech.edu: NASA's Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery
  7. CalTech.edu: Cool Cosmos
  8. NASA: PIA07226: Stellar 'Incubators' Seen Cooking up Stars
  9. Harvard.edu: The star-forming cores in the centre of the Trifid nebula (M 20): from Herschel to the near-infrared
  10. NASA: NASA’s Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery

Štítky: Trifid Nebula, M20, Infračervený, Star-formation


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »