Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna života a hvězdy

Uznání infografiky: NASA ESA, Z. Levy (STScI)

Zóna života je obyvatelná zóna kolem hvězdy, kde není ani příliš horko, ani příliš zima, aby na povrchu obíhajících planet mohla existovat kapalná voda. Na této infografice jsou poměrné velikosti těchto zón pro žluté hvězdy typu G jako je Slunce, spolu s oranžovými trpaslíky typu K a červenými trpaslíky typu M, přičemž oba tyto typy jsou chladnější a slabší, než Slunce. Hvězdy typu M (nahoře) mají malé a blízké životodárné zóny. Mají dlouhý život (asi 100 miliard let) a jsou velice četné, činí až 73 procent všech hvězd v Mléčné dráze. Mají také velice aktivní magnetická pole a mohou vytvářet pro život velice nebezpečnou radiaci s odhadovanou rentgenovou zářivostí 400 krát větší, než u klidného Slunce. Hvězdy typu G jako je Slunce (dole) mají velké životodárné zóny a jsou poměrně klidné s nízkým množstvím škodlivé radiace. Představují ovšem jen 6 procent hvězd v Mléčné dráze a mají kratší život. Při hledání obyvatelných planet by mohly být trpasličí hvězdy typu K právě ty správné. Nejsou zas tak vzácné a žijí asi 40 miliard let, což je mnohem více, než Slunce. Při poměrně široké obyvatelné zóně vytvářejí jen nevelkou škodlivou radiaci. Tyto životodárné hvězdy představují asi 13 procent hvězd v Mléčné dráze.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2014-03-07 Pohled ze zóny
  2. HubbleSite.org: GOLDILOCKS STARS ARE BEST PLACES TO LOOK FOR LIFE
  3. arXiv.org: Reduced Diversity of Life Around Proxima Centauri and TRAPPIST-1
  4. NASA: “Goldilocks” Stars May Be “Just Right” for Finding Habitable Worlds
  5. Wikipedia: Kepler-442b
  6. arXiv.org: About Exobiology: The Case for Dwarf K Stars

Štítky: Obyvatelná planeta, Zóna života, K-hvězda


36. vesmírný týden 2024

36. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 9. do 8. 9. 2024. Měsíc je kolem novu, který nastane v úterý 3. 9. Večer se stále nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, který bude v opozici a nejblíže Zemi. Nejlepší období viditelnosti dalších planet je stále ráno, kdy se k Marsu a Jupiteru přidává i Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a radost nám dělají i erupce a velmi slabé polární záře. Zajímavá soukromá mise Polaris Dawn v Crew Dragonu s plánovaným výstupem do volného kosmu byla odložena, aby v případě přerušení bylo dobré počasí v místě nouzového přistání kosmické lodi. Po dlouhé sérii úspěchů se nepovedlo dovézt do přístavu celý první stupeň Falconu 9, protože legendární B1062 se převrátil na plošině po přistání. Před 110 lety se narodil americký vědec James Van Allen, jehož jméno nesou radiační pásy kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur nad východním obzorem

Další informace »