Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozdní odpoledne na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Marco Di Lorenzo

Na panoramatickém pohledu z vozítka Curiosity na Marsu se kolem západu Slunce stíny prodlužují. Scéna je tvořená spojenými snímky pořízenými kamerou navcam při solu 2616 a od severu přes východ na jih (zleva doprava) pokrývá asi 200 stupňů. Sol 2616 odpovídá 16. prosinci na Zemi. Vozítko Curiosity je usazené na rovince u Western Butte. Vlevo je vidět vzdálený severní okraj kráteru Gale. Ve středu je vidět Central Butte, který již vozítko navštívilo. Vpravo se zdá, že se stín vozítka protahuje k základně Aeolis Mons (Mount Sharp), což je jeho budoucí destinace. Snímky z monochromní kamery navcam byly kolorovány tak, aby zhruba odpovídaly barvám pozdního marťanského odpoledne.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars Curiosity Rover
  2. NASA: Curiosity Rover's Location for Sol 2616
  3. NASA: Sols 2615-2617: Keeping up the Pace on the Western Butte
  4. NASA: Sols 2577-2578: En Route Around Central Butte
  5. NASA: Video: Fly over Mount Sharp on Mars



7. vesmírný týden 2025

7. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 2. do 16. 2. 2025. Měsíc bude v úplňku. Nejjasnější ze šesti viditelných planet je Venuše, následují Jupiter a Mars. Slabý je Saturn a jen v dalekohledu je viditelný Uran a Neptun. Aktivita Slunce se snížila, geomagnetické pole narušil jen rychlejší sluneční vítr z velké koronální díry právě mířící k Zemi. Blue Origin má na kontě opět nějaké problémy, jako je rozpad horního stupně New Glenn nebo neotevření padáku New Shepard. Dobře na tom není ani Boeing a potenciální stavba nových SLS. Vymění se pořadí použití kabin Crew Dragon. Před 35 lety pořídil Voyager 1 mozaiku planet Sluneční soustavy.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars krátce po nejtěsnější konjunkci

Další informace »