Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice přelétla Slunce bez skvrn

Uznání a copyright: Eduardo Schaberger Poupeau

Mezinárodní kosmická stanice je typicky vidět jen v noci. Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se dá vidět jako jasný bod z mnoha míst asi jednou za měsíc, jak se při svém obíhání kolem Země pomalu pohybuje noční oblohou. ISS je vidět jen těsně po západu nebo před východem Slunce, protože září odraženým slunečním světlem a jakmile vstoupí do stínu, tak zmizí z dohledu. Jedinou příležitostí, kdy se dá stanice vidět i během dne je když prolétá přímo před Sluncem. Prolétá ovšem tak rychle, že dá v silueta ISS zachytit proti pozadí Slunce jen krátkými expozicemi kamerou. Obrázek, na který se díváte, byl pořízen přesně tak, jedná se o sérii snímků s přesným načasováním pořízených minulý měsíce ze Santa Fe v Argentině. Snímky byly později zkombinovány do jediného obrázku, který ukazuje texturu Slunce beze skvrn a kolem okraje na něm vynikají sluneční protuberance. Slunce bylo při tomto neobvykle tichém slunečním minimu bez slunečních skvrn nyní po většinu roku 2019.

Sledujte APOD v angličtině na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Space Station
  2. APOD: 2011-03-14 Stopy kosmických lodí nad Koloradem
  3. NASA: Spot The Station
  4. APOD: 2016-05-13 ISS a také Merkur
  5. APOD: 2019-07-15 Kosmická stanice křižuje neposkvrněné Slunce
  6. APOD: 2015-09-12 Dvojitý přelet ISS
  7. NASA: Sun - Our star
  8. Facebook: Astrofotografía Rafaela - September 30
  9. Youtube.com: Drone sobrevolando costaneras y puerto de Santa Fe
  10. Wikipedia: Argentina
  11. APOD: 2018-06-18 Aktivní protuberance na Slunci
  12. NASA: Solar Minimum is Coming

Štítky: ISS, Slunce, Přechod


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »