Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání skřítků v HD

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN)

Tento jev nastává nad našimi hlavami na nebi, nikoliv nad mořem. Jedná se o druh blesku známý jako rudý skřítek, ovšem do takových podrobností bývá vyfotografován jen velice vzácně. I když skřítci byli zaznamenání po více než 30 let, tak jejich podstata zůstává neznámá. Vyskytují se v některých bouřkách, ale ve většině nejsou. Tyto záhadné vzplanutí světla v horní atmosféře po kratičkou dobu připomínají obří medúzu. Vysokorychlostní videa dokázala před několika léty pořídit podrobnosti toho, jak se rudí skřítci ve skutečnosti vyvíjejí. Tento snímek byl pořízen minulý měsíc ve vysokém rozlišení z Itálie. Jedna ze zvláštních charakteristik skřítků je, že jsou poměrně chladní, pohybují se spíše v rozmezí dlouhých fluorescenčních trubic, než horkých žárovek. Celkově vzato se rudí skřítci vyskytují jen po zlomky sekund a nejlépe se dají spatřit ze strany nad silnými bouřkami.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Hidden Life of Thunderstorms
  2. Wikipedia: File:Largelionsmanejellyfish.jpg
  3. APOD: 2014-10-13 Záblesk sprajtu zpomaleně
  4. Wikipedia: Sprite_(lightning)
  5. Facebook: Stephane Vetter - Sprites en Haute Définition ...
  6. Wikipedia: Italy
  7. NASA: Scientists Seek Sprite Light Source
  8. Wikipedia: Fluorescent_lamp
  9. Wikipedia: Incandescent_light_bulb
  10. APOD: 2019-02-25 Blýskání červených skřítků nad Kununurrou
  11. APOD: 2016-12-05 Blýskání nad Koloradem

Štítky: Blesk, Sprite, Vyskoké rozlišení


6. vesmírný týden 2025

6. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 2. do 9. 2. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je dobře vidět na večerní obloze. Nejjasnější ze šesti viditelných planet je Venuše, následují Jupiter a Mars. Slabý je Saturn a jen v dalekohledu je viditelný Uran a Neptun. Kometa G3 ATLAS na jižní obloze pomalu mizí. Aktivita Slunce se mírně zvýšila. Na Floridě pokračuje sestavování rakety SLS, byla vynesena řada družic, mezi nimi i tři geostacionární třemi různými nosiči a na ISS pokračovala série výstupů so volného kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter + Mars

Jupiter + Mars

Další informace »