Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Ducha Jupiteru

Uznání a copyright: CHART32 Team, Processing - Johannes Schedler / Volker Wendel

Podrobné snímky NGC 3242 ukazují odhazované obálky umírající, Slunci podobné hvězdy, rozverně zvané mlhovina Duch Jupiteru. Ovšem tento hloubkový a širokoúhlý teleskopický pohled ukazuje také jen zřídka vídané vnější halo této krásné planetární mlhoviny vlevo nahoře u hvězd Mléčné dráhy a galaxií v pozadí v serpentinách souhvězdí Hydra. Iluzivní záři ve viditelném světle pohání intenzivní a jinak ale neviditelné ultrafialové záření z centrálního bílého trpaslíka mlhoviny. Možná, že planety kolem bílého trpaslíka v NGC 3242 mohly přispět k symetrickým charakteristikám a tvarům. Slabší a větší halo nejspíš vzniklo ještě před planetární mlhovinou díky aktivitě, která začala už ve fázi rudého obra. Mlhovina NGC 3242 měří asi světelný rok a je asi 4500 světelných let daleko. Řídká mračna zářícího materiálu vpravo by mohla dobře být mezihvězdný plyn, který se náhodou nachází blízko k bílému trpaslíku v NGC 3242, takže je vybuzen jeho ultrafialovým zářením.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2005-10-29 NGC 3242: Duch Jupitera
  2. Chart32.de: Chilean Advanced Robotic Telescope: NGC 3242
  3. SEDS.org: Planetary Nebula NGC 3242, type 4+3b, (= H IV.27) in Hydra
  4. arXiv.org: Confronting expansion distances of planetary nebulae with Gaia DR2 measurements
  5. NASA: GALEX - Galaxy Evolution Explorer

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc3242


26. vesmírný týden 2024

26. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní oblasti známé ze začátku května silnými erupcemi. Pozorovatelé úkazů na obloze mohou spatřit noční svítící oblaka. Mise kosmické lodi Starliner u ISS byla opět prodloužena. Čínská mise Chang’e 6 chystá velké finále s přistáním vzorků z Měsíce. Začíná projekt Česká cesta do vesmíru. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu vynesena vojenská stanice typu Almaz, pojmenovaná z důvodu utajení jako Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC a Pálava

NLC a Pálava

Další informace »