Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy a magnitudy M13

Image Credit & Copyright: Tolga Gumusayak, Robert Vanderbei

M13 se nazývá jako Velká kulová hvězdokupa v Herkulu. Koule hvězd čítajících stovky tisíc nahuštěných do oblasti o průměru 150 světelných let se nachází asi 25 000 světelných let daleko. Ostrý barevný snímek M13 vlevo nahoře dobře zná mnoho astrofotografů. Přesto diagram barvy versus magnitudy v M13 na panelu vpravo dole pořízený ze stejných obrazových dat nabízí další více vypovídající pohled. Diagram též známý jako Hertzsprung-Russellův (HR) diagram vynáší zdánlivé jasnosti jednotlivých hvězd v kupě proti barevnému indexu. Barevný index se pro každou hvězdu určuje odečtením jasnosti (v magnitudách) změřené přes červený filtr od její jasnosti změřené přes modrý filtr (B-R). Modré hvězdy jsou horké a červené hvězdy jsou chladné, takže astronomický barevný index se pohybuje od modřejších k červenějším hvězdám a sleduje poměrnou teplotu hvězd od leva (horké) do prava (studené). V HR diagramu M13 hvězdy zřetelně spadají do odlišných skupin. Široký pruh sahající úhlopříčně zprava odspodu je hlavní posloupnost kupy. Ostrý obrat doprava nahoru sleduje větev červených obrů, zatímco modří obři jsou uskupení vlevo nahoře. Hvězdy v M13 vznikly ve stejnou dobu a nejprve se všechny nacházely na hlavní posloupnosti podle hmotnosti, ty s nižší hmotností vpravo dole. V průběhu doby se hvězdy s vyšší hmotností vyvinuly mimo hlavníposloupnost do červených a modrých obrů a dál. Poloha obratu na hlavní posloupnosti do větve červených obrů ukazuje, že hvězdokupa má věk asi 12 miliard let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Messier_13
  2. NASA: Messier 13 (The Hercules Cluster)
  3. AstroBin.com: Tolga: M13 and HR Diagram
  4. Princeton.edu: Hertzsprung-Russell Diagrams for Globular and Open Clusters
  5. Wikipedia: Hertzsprung%E2%80%93Russell_diagram
  6. Wikipedia: Magnitude_(astronomy)
  7. APOD: 2014-05-30 Planetární mlhovina Abell 36
  8. Harvard.edu: Globular Clusters as Cradles of Life and Advanced Civilizations

Štítky: Kulová hvězdokupa, M13, Cmd, Hvězdný vývoj


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »