Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeské uskupení u sicilského pobřeží

Uznání a copyright: Dario Giannobile

Byl to památný východ Slunce. Asi před měsícem, před úsvitem, bylo na východě vidět impozantní uskupení nebeských objektů. Na snímku je nejjasnější a nejblíže k obzoru Měsíc. Oranžovou září Měsíce způsobuje rozptyl modrého světla v atmosféře. Další nejjasnějším tělesem blízko obzoru je planeta Venuše. Ve srovnání s Měsícem se Venuše jeví více modrá, jak je (také) patrné na jejím odrazu na vodě. Dále je v řadě výše Jupiter a další jasný objekt nad Jupiterem je hvězda Antares. I když byla tato podívaná vidět téměř odkudkoliv na planetě Zemi, tak tento snímek byl pořízen na malebném pobřeží u města Syrakusy na in the country of italském. ostrově Sicílie. Tento měsíc bude před východem Slunce mezi Venuší a Jupiterem vidět Saturn a těsně po západu Slunce je (stále) vidět Mars.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-05-01 The Aurora and the Sunrise
  2. Ytimg.com: Foto: pes :-)
  3. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
  4. NASA: Why Is the Sky Blue?
  5. NASA: Venus
  6. NASA: Moon Trek
  7. NASA: Jupiter
  8. APOD: 2018-07-02 Z galaktické roviny přes Antares
  9. Rd.com: 10 Biggest Unsolved Mysteries About Planet Earth
  10. Alamy.com: rocky-coastline-with-a-natural-arch-at-punta-asparano-near-siracusa-PKA7CF.jpg
  11. Wikipedia: Syracuse,_Sicily
  12. Wikipedia: Italy
  13. Wikipedia: Sicily
  14. EarthSky.org: Use Big Dipper to locate Hunting Dogs
  15. APOD: 2018-07-09 Cesta k Marsu

Štítky: Jupiter, Venuše, Italy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »