Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z Galaxie v Trojúhelníku

Uznání: NASA, ESA, M. Durbin, J. Dalcanton, and B. F. Williams (University of Washington)

Hvězdy z Galaxie v Trojúhelníku se na této ostré mozaice snímků z kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu dají rozlišit jako zrnka písku na kosmické pláži. Vnitřní oblast této galaxie měří přes 17 000 světelných let a v takovém extrémním rozlišení je to druhý největší snímek kdy zveřejněný Hubblem. V jeho středu je jasné, husté galaktické jádro obklopené volnou směsí tmavých prachových pásů spolu s hvězdami v galaktické rovině. Tato zepředu viděná spirální galaxie, též známá jako M33, se nachází 3 milióny světelných let daleko v malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Galaxie v Trojúhelníku má průměr přes 50 000 světelných let a je třetí největší galaxií v Místní skupině po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. Pokud si chcete opravdu vychutnat hvězdy, hvězdokupy a jasné mlhoviny zachycené na této Hubblově mozaice, tak musíte použít zvětšovací nástroj.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Advanced Camera for Surveys
  2. Swin.edu.au: To see the Universe in a Grain of Taranaki Sand
  3. SpaceTelescope.org: Hubble takes gigantic image of the Triangulum Galaxy
  4. APOD: 2018-09-27 M33: Galaxie v Trojúhelníku
  5. AtlasOfTheUniverse.com: The Local Group of Galaxies
  6. SpaceTelescope.org: zoomable

Štítky: M33, Spirální galaxie, Místní skupina


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »