Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plavání na Jupiteru

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Brian Swift, Sean Doran

Kosmická sonda Juno 29. října zase prolétla nad vrcholy turbulentních mračen Jupiteru. Toto 16. těsné přiblížení, neboli průchod perijovem, přivedlo sondu Juno na vzdálenost 3500 kilometrů od planetární atmosféry největší planety Sluneční soustavy. Snímky pořídila kamera JunoCam, když sonda prolétala 20 - 50 tisíc kilometrů nad středními jižními šířkami planety a zdá se, že je vidět mračna pozoruhodně podobná deffínu. Delfín samotný má planetární velikost nějakých tísíců kilometrů a plave v Jupiterově tmavém jihojižním mírném pásu. Příští průchod sondy Juno perijovem bude 21. prosince.

Seznam odkazů v popisu

  1. Video: Juno's Perijove-16 Jupiter Flyby, Reconstructed in 125-Fold Time-Lapse,
  2. Swri.edu: 'DOLPHIN' IN THE JOVIAN CLOUDS,
  3. Wikipedia: Specifické pásy v atmosféře Jupiteru
  4. NASA: NASA's Juno Mission Halfway to Jupiter Science

Štítky: Jupiter, Juno, Severoseverní pás


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »