Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter ultrafialově z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Processing & License: Judy Schmidt

Jupiter vypadá v ultrafialovém světle trochu jinak. Hubblův kosmický dalekohled pravidelně snímkuje Jupiter, aby pomohl s interpretací pohybu jeho mraků a aby také pomohl kosmické sondě NASA Juno porozumět planetárnímu kontextu malý záběrů, které pořizuje. Barvy Jupiteru, které se monitorují jsou mimo obyčejný rozsah lidského vidění včetně ultrafialového a infračerveného světla. Na snímku z roku 2017 Jupiter vypadá v blízkém ultrafialovém světle jinak, zvláště protože množství slunečního světla odráženého zpátky je rozdílné a díky tomu jsou mraky v různých šířkách a výškách odlišně jasné. V blízkém UV se Jupiterovy póly jeví poměrně tmavé, stejně jako jeho Velká rudá skvrna a (opticky) menší bílý ovál vpravo. Bouře z řetězu perel více vpravo jsou ovšem jasnější v blízkém ultrafialovém světle a zde ve falešném barvě vypadají růžové. Vlevo nahoře je vidět Jupiterův největší měsíc Ganymed. Sonda Juno pokračuje ve svých obězích kolem Jupiteru za 53 dní, zatímco se na oběžné dráze Země Hubble vzpamatovává ze ztráty stabilizačního gyroskopu.
Oprava: Na nepřeloženou část textu upozornil Josef Papež.

Štítky: Ganymed, Jupiter, Ultrafialový


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »