Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence kolem prstencové mlhoviny

Uznání: Hubble, Large Binocular Telescope, Subaru Telescope; Composition & Copyright: Robert Gendler

U dobře známé Prstencové mlhoviny (M57) je toho mnohem více, než je vidět malým dalekohledem. Snadno viditelný centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale tato pozoruhodně hluboká expozice, společné úsilí kombinovaných dat ze tří různých velkých dalekohledů, zkoumá smyčkovité struktury zářícího plynu, který sahá z centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Kompozitní obraz obsahuje snímky úzkopásmové emise vodíku, emise viditelného a infračerveného světla. Zářící materiál této dobře prostudované planetární mlhoviny pochopitelně nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynovou obálku z vnějších vrstev vyvržených umírající, Slunci podobnou hvězdou. Prstencová mlhovina je asi 2000 světelných let daleko v hudebním souhvězdí Lyra.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1700+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: M57, Prstencová mlhovina, Prstence


2. vesmírný týden 2025

2. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 1. do 12. 1. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je tedy vysoko na večerní obloze. V noci na pátek 10. 1. zakrývá Plejády. Jasná Venuše je každým dnem blíže slabšímu Saturnu. Jupiter je vysoko nad jihovýchodem a Mars níže nad severovýchodem. Aktivita Slunce je vysoká a nelze vyloučit ani silné erupce a polární záře. Nová česká kometa nese jméno C/2024 Y1 (Mašek) po jejím objeviteli z Liberce. Kometa C/2024 G3 (ATLAS) viditelná zatím jen na jižní obloze nyní skokově zjasnila a je dobré sledovat její další vývoj. Očekáváme první start rakety New Glenn a sedmý testovací let Super Heavy Starship.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »