Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad kráterem Manicouagan z kosmické stanice

Uznání: NASA

Kolik z těchto věcí dokážete najít na dnešní fotografii: polární záře, světélkování vzduchu, jeden z nejstarších impaktních kráterů na Zemi, sníh a led, hvězdy, světla měst a část Mezinárodní kosmické stanice? Většina z nich se dá rozpoznat podle jejich jedinečné barvy. Polární záře se zde jeví zelené dole, červené nahoře a jsou vidět v levé části snímku. Světélkování vzduchu vypadá oranžové a zdá se vznášet nad zakřivením Země. Kruhový kráter Manicouagan v Kanadě má průměr asi 100 kilometrů, je starý 200 miliónů let a je vidět vpravo dole pokrytý bílým sněhem a ledem. Tmavé pozadí vesmíru potečkovávají hvězdy světlých barev. Krajinu posévají jasně žlutá světla měst. Konečně nahoře je vidět část Mezinárodní kosmické stanice (ISS), většinou vypadá béžová. Snímek byl pořízen z ISS v roce 2012.

Štítky: Polární záře, Kosmická stanice, Manicouagan crater


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »