Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oproti zapadajícímu Slunci

Uznání a copyright: Roy Spencer

Úplněk vyšel 30. dubna na opačné straně od zapadajícího Slunce. Na nebi severovýchodní Alabamy je v siluetě na pozadí žlutavé záře Měsíce vidět nízkými stromy porostlý hřeben Lewisovy hory. Snímek teleobjektivem míří na opačnou stranu od Slunce a v zorném poli je vidět šedý stín Země, růžový pás Venuše a jasná planeta Jupiter. Jupiter se sám blíží ke své vlastní letošní opozice 8. května a po stranách ho doprovází světelné body třech velkých galileovských měsíců. Europa se nachází pod Jupiterem a Ganymed a Kalisto jsou nahoře. Naše bližší a jasnější přirozená družice se zdá být velká, ovšem Měsíce je fyzicky o něco menší než Ganymed a Kalisto, a nepatrně větší, než vodní svět Europy. Ostrý zrak také na večerní obloze spatří stopy dvou tryskových letadel.

Štítky: Opposition, Měsíc, Europa, Jupiter, Ganymed, Callisto


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »