Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevné pásy světélnování vzduchu kolem Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Xiaohan Wang

Proč obloha září jako obří opakující se duha? Protože vzduch světélkuje. Vzduch světélkuje vždycky, ale obvykle je těžké to uvidět. Změna počasí, jako například blížící se bouře, může způsobit rozvlnění pozemské atmosféry, kterého si už povšimneme. Tyto hustotní gravitační vlny jsou oscilacemi vzduchu analogicky k vlnám, které vzniknou poté, co do klidné vody vhodíte kámen. Červené světélkování vzduchu nejspíše pochází od molekul OH ve výši asi 87 kilometrů, které jsou excitovány ultrafialovým světlem ze Slunce, zatímco oranžové a zelené světélkování vzduchu nejspíš pochází od atomů sodíku a kyslíku ještě o trochu výše. Fotograf si při projížďce kolem jezera Keluke v provincii Qinghai v Číně nejprve všímal působivého centrálního pásu Galaxie Mléčné dráhy. Zastavil, aby ho vyfotografoval a snímek citlivou kamerou k překvapení ukázal velice výrazné pásy světélkování vzduchu přes celou oblohu. Na snímku, na který se díváte, byly barvy digitálně zvýrazněny.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Světélkování vzduchu, Mléčná dráha, China


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »