Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Usměvavá obloha nad Los Angeles

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mt. Wilson Observatory)

Obloha nad planetou Zemí se někdy může i smát. Jednoho dne v roce 2008 byla na celém světě vidět neobvyklá superpozice našeho Měsíce s Venuší a Jupiterem. Ve správný čas pořízené snímky ukazují srpeček Měsíce, který spolu s planetární konjunkcí zdánlivě blízkého Jupiteru a Venuše, jakoby se smál. Zobrazená scéna byla vidět 30. listopadu 2008 po západu z observatoře Mt. Wilson, ze které je vidět kalifornské město Los Angeles v USA. Nejvýše a nejdále je na nebi planeta Jupiter. Výrazně blíž je vlevo dole pod Jupiterem Venuše, která se přes mraky pozemské atmosféry zdá neobvykle modrá. Zcela vpravo je nad obzorem náš rostoucí srpek našeho Měsíce. Měsícem osvětlené mraky se zdají zvláště oranžové. V dolní části obrázku se prostírají kopce Los Angeles, mnohé z nich v oparu a v dálce jsou vidět mrakodrapy v Los Angeles. Pár hodin po pořízení tohoto snímku se ke vzdálené dvojici přiblížil Měsíc, Venuši krátce zakryl, a pokračoval dál. Tento víkend nastane jiná konjunkce Venuše a Jupiteru, kter bude vidět téměř na celé planetě Zemi na východě krátce před východem Slunce.

Štítky: Jupiter, Venuše, Los Angeles


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »