Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa a Jupiter z Voyageru 1

Uznání: NASA, Voyager 1, JPL, Caltech; Processing & License: Alexis Tranchandon / Solaris

Co jsou ty skvrny na Jupiteru? Ta největší vpravo od středu je velká rudá skvrna, obrovský bouřkový systém, který na Jupiteru zuří možná už od doby, kdy ho Giovanni Cassini před 352 lety zaznamenal. Doposud není známo, proč je tato velká skvrna rudá. Skvrna vlevo dole je jedním z největších měsíců Jupiteru: Europa. Snímky z Voyageru v roce 1979 podpořily moderní hypotézu, že Europa má podzemní oceán a tudíž by mohla být dobrým místem pro pátrání po mimozemnském životě. Ale co ta tmavá skvrna vpravo nahoře? To je stín jiného velkého Jupiterova měsíce: Io. Voyager 1 objevil, že Io je natolik vulkanický, že tam nejsou žádné impaktní krátery. Obraz, na který se díváte, vznikl nedávno z 16 snímků z průletu Voyageru 1 kolem Jupiteru v roce 1979, které byly znovu zpracovány a sloučeny dohromady. Dnes před 40 lety ze Země odstartovala kosmická sonda Voyager a tak začal doposud největší výzkum Sluneční soustavy.

Stáhněte si zdarma: Plakáty k 40. výročí Voyagerů.

Štítky: Voyager 1, Europa, Jupiter


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »