Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstadt, Damian Peach

Kosmická sonda Juno 11. července zase jednou prosvištěla kolem turbulentních vrcholků mračen Jupiteru. Jedenácté těsné přiblížení přivedlo sondu Juno při průchodu perijovem na vzdálenost 3500 kilometrů od největší planetární atmosféry Sluneční soustavy. Stále se otáčející kamera JunoCam mohla poblíž perijova zaznamenat nádherný jasný pohled na jeden z charakteristických vírů na Jupiteru. Anticyklonální bouřkový systém měří asi 8000 kilometrů a v Jupiterově severoseverní mírné zóně byl poprvé spatřen v letech 1990-tých. Má zhruba poloviční velikost, než starší a známější Jupiterova anticyklona Velká rudá skvrna, ale je jen o něco menší, než planeta Země. Ohromný bouřkový systém se občas zbarvuje do červena a pěkně se nazývá malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny.

Štítky: Jupiter, Juno, Nntz-lrs, Perijovum


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »