Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Želvuška v mechu

Image Credit & Copyright: Nicole Ottawa & Oliver Meckes / Eye of Science / Science Source Images

Je to mimozemšťan? Asi ne, ale ze všech živočichů na Zemi může být želvuška (tardigrada) nejlepším kandidátem. To proto, že o želvuškách je známo, že vydrží desítky let bez jídla nebo bez vody, dokáží přežít teploty blízké absolutní nule stejně jako teploty nad teplotou varu vody, dokáží přežít téměř nulový tlak stejně jako tlak na dně oceánu a dokáží přežít i přímou expozici nebezpečné radiace. Schopnost přežití těchto extremofil ve velkém rozsahu podmínek byla v roce 2011 testována vně raketoplánu na oběžné dráze. Želvušky jsou tak odolné zčásti proto, že dokáží opravit svoji vlastní DNA a omezit obsah vody ve svém těle na pouhých pár procent. Někteří z těchto maličkých vodních medvídků se nedávno téměř stali mimozemšťany, když byli vypuštěni k marťanskému měsíci Fobos na palubě ruské sondy Fobos-Grunt, ovšem po selhání rakety a zániku sondy na oběžné dráze zůstali pozemšťany. Želvušky jsou na Zemi většinou běžnější, než lidé. Na snímku nahoře je barevně zpracovaná elektronová mikrografie milimetr dlouhé želvušky, která leze po mechu.

Štítky: Tardigrade, DNA, Extremophile


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »